Известные одесситы выступили в защиту Одесского завода шампанских вин
Алексей Ботвинов, Георгий Делиев, Евгений Голубовский, Евгений Деменок, Наталья Эртнова, Игуменья Серафима и другие известные одесситы подписали письмо-обращение в фонд госимущества и Министерство культуры и информационной политики Украины. Они просят защитить зарождающийся культурный центр на территории Одесского завода шампанских вин.
«С прошлой осени мы живём в предвкушении того, что в Одессе наконец-то появится настоящий Центр современного искусства. Ведь на территории Завода шампанских вин должен разместиться не только Музей современного искусства Одессы, но и несколько десятков мастерских для художников вместе с выставочным пространством и ещё много чего. Но… не тут-то было. Фонд Госимущества решил выставить завод на продажу. Понятно, что там появятся очередные высотки, которыми Одесса и так загажена до безобразия. Для того, чтобы этого не случилось, мы подписали это письмо», — рассказал писатель и искуствовед Евгений Деменок.
Напомним, что в прошлом году анонсирован переезд МСИО на новую локацию, а также ряд арт-проектов и ревитализация завода.
Приводим текст обращения без изменений
Звернення До:
Фонду державного майна України
Міністерства культури та інформаційної політики України
Одеської міської ради
Одеської обласної ради
Велике занепокоєння та стурбованість викликають останні новини щодо майбутнього конкурсу із приватизації приміщень Одеського заводу шампанських вин, ініційованого Фондом державного майна України, який має відбутися 1 лютого.
Повністю розуміючи прагнення держави в особі ФДМУ вирішити питання власності Заводу, хочемо нагадати всім сторонам процесу, що в комплексОдеського завода шампанських вінвходять всесвітньо відомі історичні будівлі, які є пам’ятниками архітектури, та створюють охорону зону на території Заводу. Тут реалізується масштабний проект із перетворення колишніх виробничих цехів та інших приміщень на Музей сучасного мистецтва та нову культурну інституцію, мета якої – розвиток сучасної культурної політики Одеси та України.
Тут вже знаходиться Музей сучасного мистецтва Одеси, який протягом 14 років є одним з найзначніших культурних об’єктів України, та молодіжний Центр експериментального мистецтва MUSEON. В рамках цього культурного простору, на підставі договору оренди, який дійсний до 2035 року, будуються простори для театральних вистав та перформансів, виставок та експозицій , художніх майстерень та освітніх аудиторій. Та головне –це відкрите місце для відпочинку та культурного дозвілля всіх одеситів та гостей нашого міста. Місце гордості для Одеси, без якої неможливо буде уявити жоден туристичний гід або екскурсійний маршрут.
Саме тому, ця велика ініціатива вже об’єднала навколо себе десятки визначних одеситів та привернула увагу тисяч жителів нашого міста. Проект має багатьох учасників, прихильників, донорів, які мають прагнення продовжити роботу над ідеєю ревіталізації та реновації Заводу саме за таким планом та сценарієм.
Разом з тим, вкладені у цей процес людські ресурси, кошти, сили та, зрештою, розуміння необхідності наявності у нашому місті великого культурного об’єкту, не залишають нам іншого вибору, окрім як розпочати підготовку до захисту Центру сучасного мистецтва та культури.
Одеса буде чинити спротив будь-яким намаганням та прагненням перетворити історичну будівлю та територію охоронної зони на черговий будівельний майданчик з метою зведення тут ще одного бізнес-центру або комплексу елітного житла. Єдине можливе елітне призначення цього пам’ятника архітектури – подальший розвиток першого культурного хабу на всьому українському Півдні та одного з найбільших в Україні.
Одеса останніми десятиліттями потерпає від хаотичної забудови, і поява ще одного так званого «девелоперського проєкту» в історичної зоні Французького бульвару, замість розвитку на цій території сучасного культурного центру та музею сучасного мистецтва, є неприпустимою. Не лише через те, що серед корпусів та приміщень Одеського заводу шампанських вин є недоторкані пам’ятки архітектури, і не лише через загрозу зведення на цій території чергових бетонно-скляних монстрів, а в першу чергу через те, що повага до культурної та історичної спадщини – як тої, що ми маємо, так і тієї, що залишиться від нас наступним поколінням – має нарешті взяти верх над комерційними інтересами будівельних компаній.
Ми дуже підтримуємо позицію Фонду державного майна України, який включив до обов’язкових умов викупу цього об’єкту виконання умов діючого до 2035 року договору оренди усього майнового комплексу та збереження на території Заводу Музею сучасного мистецтва Одеси та інших культурних закладів.
Розуміємо, що Фонд державного майна України не розрізняє учасників приватизаційних конкурсів та потенційних покупців за їхніми цілями та, на жаль, не оцінює переваги або, навпаки, загрози для міст та територій від тих чи інших здобувачів об’єктів державної власності.
Разом з тим, ми звертаємося до Фонду державного майна України із закликом врахувати нашу позицію та уважно поставитися до кожного учасника майбутнього конкурсу та його цілей щодо території Одеського заводу шампанських вин.
Ми звертаємося також до Міністерства культури та інформаційної політики України до дати проведення конкурсу надати свою оцінку щодо перспектив приватизації майнового комплексу Заводу, який включає будівлі, що внесені до реєстру пам’яток архітектури.
Також просимо розглянути можливість включення проекту зі створення на території Одеського заводу шампанських вин Центру сучасного мистецтва і культури до програми «Велика реставрація», що буде гарантією збереження історичної спадщини Одеси, реновації та ревіталізації майнового комплексу Заводу саме в якості великого культурного та мистецького осередку.
Просимо депутатів та фракції Одеської міської ради та Одеської обласної ради також висловити свою позицію щодо майбутнього Одеського заводу шампанських вин в інтересах регіону та міської громади.
Ми, культурні та громадські діячі Одеси, залишаємо за собою право відстоювати свою позицію у будь-який законний спосіб та протистояти будь-яким спробам вкрасти у Одеси та жителів міста цю територію та майбутній Центр сучасного мистецтва та культури.
Ботвинов Олексій Іванович,
Народний артист України,
член Президентської ради ГО «Всесвітній
клуб одеситів», засновник Міжнародного
музичного фестивалю «Odessa Classics»
Голубовський Євген Михайлович,
Віце Презідент ГО «Всесвітній клуб одеситів»,
журналіст, письменник, арт-критик,
лауреат Почесної відзнаки
Одеського міського голови
імені Григорія Маразлі всіх ступенів
Делієв Георгій Вікторович,
Народний артист України, актор,
режисер, художник, художній
керівник театру «Маски-шоу»
Деменок Євген Леонідович,
письменник, історик мистецтва,
член Президентської ради ГО «Всесвітній
клуб одеситів», Лауреат Одеської
муніципальної премії імені К.Паустовського
Довгополова Оксана Андріївна,
Докторка філософських наук, професорка
кафедри філософії Одеського національного
університету імені І.І. Мечникова, керівник
проєкта публічної історії
«Минуле/Майбутнє/Мистецтво»
Ертнова Наталія Миколаївна,
генеральний продюсер фестивалю
Odessa JazzFest
Ігуменія Серафима,
настоятелька Свято-Архангело-
Михайлівського жіночого монастиря
Ковальчук Олександра Володимирівна,
в.о. директорки Одеського національного
художнього музею, депутат
Одеської міської ради
Остапова Світлана Іванівна,
директорка КУ «Одеський муніципальний
музей особистих колекцій
імені О.В. Блещунова»
Павлова Олена Олегівна,
громадський діяч, член виконкому
Одеської міської ради,
член Президентської ради
ГО «Всесвітній клуб одеситів»,
координаторка культурологічних проектів
Пивоварова Юлія Анатоліївна,
директор-художній керівник Одеського
музично-драматичного театру ім. В. Василька
Поронік Ігор Борисович,
директор Музея Західного та Східного мистецтва
Покровський Ігор Миколайович –
Заслужений журналіст України,
Генеральний директор телерадіокомпанії
«Медіа-Інформ»
Рашковецький Михайло Маркусович,
мистецтвознавець, членКомітету з
Національної премії України імені Тараса
Шевченка, член Експертної ради з питань
сучасного мистецтва Міністерства культури
та інформаційної політики України,
член Наукової ради ГО «Музей сучасного
мистецтва», куратор Одеських бієнале
сучасного мистецтва
Рева Михайло Володимирович,
Заслужений художник України, скульптор,
засновник благодійного фонду «Майбутнє»
та Дитячого реабілітаційного центру
імені Бориса Литвака