Картини одеського художника показали в Празі
Роботи одеського художника Ігоря Гусєва побачаили в Празі. Тут 28 квітня відкрилася виставка сучасного українського мистецтва «Вторгення» в просторі Kobka 17 на Smíchovská Náplavka. Це проєкт Галерея міста Праги в рамках програми Мистецтво для міста в кооперації з Чеським центром Київ.
Цей виставковий проєкт – спроба показати війну очима сучасних художників України — Данило Мовчан (Львів), Ігор Гусєв (Одеса), Олександр Населенко (Одеса). Всі вони зараз в Україні, саме тому всі роботи на виставці — це цифрові копії.
Домінантою виставкового проєкту є роботи Данило Мовчана. В плямах акварелі, що захоплюють папір, ми бачимо людські тіла та долі, які захоплює війна. Данило Мовчан народився в 1979 році у Львові та має великий досвід іконопису, що знайшло відображення в роботах. Данило — учасник понад 90 міжнародних виставок та проєктів, а його роботи зберігаються в церквах та приватних колекціях в Україні, Польщі, Італії, Німеччини, Франції, Канади, Фінляндії та США. На виставці представлені роботи з серії “Дні вторгнення”.
“Війна в Україні. Тривога, біль, сум, відчай, плач, очікування… Немає таких кольорів на землі, щоб передати цю трагедію. Біль всього тіла неможливо описати. Життя в стані війни принесло великий неспокій в мій світ. Я почав шукати способи поділитись цим з людьми. Пережити свою історію цих подій. Образи війни почали творити в моїй уяві ці композиції. Я відклав малювання ікон… Немає в душі миру, щоб продовжувати сакральну творчість”, — так описує серію Данило Мовчан.
Роботи одесита Ігоря Гусєва пронизані тонкою іронією абсурду. Він переосмислює усталені стереотипи в мистецтві, створюючи арт-об’єкти у відповідь на найбільші загрози сьогодення. Ігор народився в Одесі в 1970-му році. Гусєв продовжує традиції справжнього панку з елементами дадаїзму. Він є учасником та організатором міжнародних подій, перформансів, виставок, а також засновником галерей. Його робити експонуються з 1990-х років, наразі зберігаються в музеях та приватних колекціях України, Німеччини, США. В галереї Kobka 17 можна побачити роботи з серії “3 світова війна, 2022”.
Роботи Олександра Населенка зроблені за тиждень до початку повномасштабного вторгнення росії в Україну. Головною метою серії “Незакінчені дослідження українського півдня” є візуальне дослідження антропологічного, історичного та екологічного аспектів українського Півдня, зокрема, навколо Дністровського лиману, біля якого провів своє дитинство автор. Містика, перманентний стан очікування, степовий ландшафт, соціальна напруга — в цій еклектиці автор вбачає свій метод. Олександр Населенко – український фотограф, родом із Білгород-Дністровського (Одеська область). Знімає портрети, художню документалістику, геометрію та ніч. Співпрацював з популярними українськими виконавцями та гуртами Jamala, Sunsay, Onuka, а також з іншими представниками сучасної української культури.
“Кожен робить все можливе, щоб війна закінчилася швидше. Мистецтво не рятувало спокою і не вміє. З іншого боку, мистецтво може заспокоїти душу і змусити її знову і знову повертатися до цього заспокійливого відчуття, прокладаючи шлях до чогось відмінного від того, що ми мали раніше”, — підкреслює Олександр Населенко.
Впродовж виставкового проєкту “Вторгнення” кураторки мають на меті також презентувати сучасне українське мистецтва, зокрема:
поетично-музичні читання сучасної української поезії
покази українських кінострічок українською
перформанси
читання сучасних драматургічних текстів українських авторів
Відвідування заходів — безкоштовне або за благодійний внесок, всі отримані кошти будуть спрямовані на допомогу дітям та пораненим в Одесі — у фонд Корпорація монстрів. Під час проєкту відбуватиметься збір коштів для України, зокрема, для жінок та дітей, які потерпають від військової агресії росії.