Відзначати Різдво 7 січня вигадали в СРСР
Останнім часом люди часто запитують – чому весь світ відзначає Різдво 25 грудня, а православна церква, розташована на території країн колишнього СРСР – 7 січня. Спробуймо розібратися, як так вийшло.
Згідно з історичними фактами, вперше святкування Різдва затвердив Папа римський Юлій I – 25 грудня 337 року. Але Юліанський календар виявився недосконалим, він не враховував астрономічні похибки і понад 1000 років похибка досягла катастрофічних 10 днів.
Потім в 1582 був введений в дію григоріанський календар папою римським Григорієм XIII. Після четверга 4 жовтня настала п’ятниця 15 жовтня.
Різдво 7 січня в Україні відзначають за Юліанським старим календарем. Через його неточність через 100 років за цим календарем Різдво буде вже 8 січня і т.д.
Але коли все почалося? Відповідь це питання дають старі календарі. Як бачимо, у дореволюційні часи біля царської Росії Різдво відзначали як й у всьому світі – 25 грудня. Після появи СРСР на календарі ще деякий час була дата 25 грудня, але у 1923 року з’являється вже нова дата – 7 січня. Але, мабуть, населення не захотіло нововведень і через кілька років у 1925 православне Різдво знову відзначають 25 грудня. Останній рік, коли в СРСР офіційно відзначали Різдво було 1929 року. Як свято знову “перемістили” на 7 січня історія замовчує. Але деякі джерела стверджують, що ініціатива походила від правлячої верхівки партії. Спроби заборонити релігію провалилися. І, як кажуть, якщо не можеш перемогти – очолюй. Керівництву РСРС необхідно було розділити дати святкування релігійних свят радянських громадян та “ворожого” капіталістичного заходу.
З 1992 року Різдво знову відзначають офіційно вже 7 січня.
Після 1929 року Різдво стали відзначати лише віруючі. Поступово з роками в якийсь момент його знову відзначали 7 і 8 січня. І вже 1992 року це свято затвердили офіційно 7 та 8 січня.
Зазначимо, що Україна нещодавно стала відзначати Різдво двічі на рік – за старим та новим стилем.