Одеський музей зібрав найбільшу колекцію старовинних віял в Україні

В Одеському муніципальному музеї особистих колекцій імені О. В. Блещунова зібрана найбільша колекція віял серед державних музеїв України (45 одиниць), що включає унікальні пам’ятки країн Європи і Азії вісімнадцятого – двадцятого століть. В колекції представлені кілька типів складених віял, в тому числі, brise, plie, palmett, cocarde, що виготовлені з шовку, мережива, паперу, пластин слонової кістки, рогу, черепахового панцира. Колекція віял практично повністю, компактно представлена у постійній експозиції, що відповідає власницькому принципу експонування, якого музейники намагаються дотримуватися і щодо інших колекцій.

Впродовж двох десятиріч відбувалося системне відродження колекції реставраторами ННДРЦУ. Одночасно співробітниками музею проводилась обробка експонатів для видання наукового каталогу, фахова мета якого – розробка та введення в професійний обіг спеціальної термінології (тезаурусів). Це допоможе в вирішенні актуальної проблеми вітчизняної музейної галузі — створенні електронних баз даних за допомогою тезаурусів з урахуванням їх відповідності міжнародним стандартам з метою взаємодії між фахівцями, в тому числі, за межами країни.

Крім того, в рамках проєкту «Віяло — епоха відродження», що реалізується завдяки підтримці Українського культурного фонду, музейники проводять ряд заходів. Підтримуючи відродження традиції використання «індивідуального кондиціонера», музей пропонує всім охочим спробувати стати майстром репортажної зйомки і надіслати фото людей з віялами з будь-яких точок земної кулі на музейну пошту до кінця жовтня 2021 року. Найцікавіші авторські фотографії прикрасять виставку, яку музейники готують в рамках проєкту.

Проєкт «Віяло — епоха відродження», в рамках якого підготовлено і здійснено видання наукового каталогу колекції віял, став підсумком тривалої і копіткої роботи наукового колективу музею і його головного зберігача Олени Ілясової. Музейники сподіваються, що поліграфічна і онлайн версії каталогу з зображеннями частини експонатів в 3Д-форматі стануть корисним посібником і вагомим внеском в розробку першого вітчизняного словника тезаурусів декоративно-прикладного мистецтва, який в свою чергу стане в нагоді фахівцям музейної справи, колекціонерам та всім зацікавленим.

Зазначимо, що Дім Блещунова виділяється серед одеських музеїв тим, що крім живопису і графіки, основний акцент в його зібранні поставлений на колекціях декоративно-прикладного мистецтва, і таких колекцій в музеї представлено понад десяти. Велика їх частина включає в себе твори як вітчизняні, так і західноєвропейські, а також країн південно-східної Азії. Це колекції порцеляни та скла, тканин і меблів, сфрагістики та нумізматики, ювелірних виробів, перегородчастої емалі і мідного литва, флакончиків для нюхального тютюну і виробів з бісеру, жіночих і чоловічих аксесуарів.

   
 
2016-01-10-56
2016-01-10-56
2016-01-10-56