Хобарт Ерл звернувся до Зеленського с проханням не мобілізовувати оркестр
10 лютого маестро Хобарт Ерл диригент Національного одеського філармонійного оркестру звернувся до Президента Володимира Зеленського з проханням продовження бронювання повного складу артистів оркестру призовного віку задля збереження Національного одеського філармонійного оркестру. Публікуємо його звернення без правок:
“Шановний пане Президенте, шановний Володимире Олександровичу! Звертаюся до вас з приводу останніх змін в українському законодавстві. Справа в тому, що ми, як і всі музичні заклади зі статусом національного, отримали лист від Міністерства культури України.
Згідно з розпорядженням Кабінету Міністрів України № 76 від 27.01.2023 «Деякі питання реалізації положень Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» маємо відібрати половину військовозобов’язаних музикантів і поставити їх у список, друга половина вже не буде в списку, і в будь-який момент може бути зобов’язана піти в армію на фронт.
Для нас це було гірким сюрпризом, тому що виконати це завдання просто неможливо. Усі музиканти нашого оркестру, перш ніж зайняти свої місця, пройшли жорсткий відбір і багатьом з них немає рівних в Україні! Концертмейстеру нашого оркестру Кирилу Марківу 27 років, віолончелісту Максиму Дедікову (35), валторнисту Валерію Апостолу (44), гобоїсту Тарасу Нестеру (41) – усі високоталановиті професіонали! І я можу продовжувати цей список ще довго. Деякі групи оркестру (ударні, духові та деякі інші) сформовані виключно з чоловіків призовного віку (18-60 років).
Зараз я контактую з партнерами та планую гастролі оркестру до Молдови, Італії, Німеччини та США. Це дозволить нам захистити нашу країну на звичному для нас, не менш важливому – мистецькому фронті. Під моїм керівництвом Одеська філармонія була першим оркестром з України, який перетнув Атлантику і першим, хто перетнув Екватор. За плечима у нас численні поїздки та тури – у 15 країнах світу, загалом 23 поїздки до Західної Європи, США та Австралії. Двічі за часи незалежності України оркестр підвищував свій статус – від обласного до державного, а потім від державного до національного.
Під час війни, у вересні 2022 року, ми здійснили поїздки до Кишинева (Молдова) і отримали запрошення виступити на одному з найпрестижніших фестивалів світу – MusikFest Berlin (Берлін, Німеччина). Наш головний кларнетист Юрій Гаяц (38 років), який є волонтером на передовій, керуючи санітарними машинами, отримав дозвіл залишити свої обов’язки в зоні бойових дій на 10 днів, щоб приєднатися до нас у цій надзвичайно важливій поїздці, а в Берліні – разом із Юрієм – ми всі виступали на одній сцені з найкращими оркестрами світу: Філадельфійський оркестр, Лондонський симфонічний оркестр, Клівлендський оркестр, Роттердамський філармонічний оркестр, Берлінський філармонічний оркестр, Лейпцизький Гевандхаус. На фестивалі ми були єдиним оркестром зі Східної Європи.
Після нашого виступу в Берліні в міжнародній пресі відразу ж з’явилися численні публікації та позитивні відгуки авторитетних музичних критиків.
Деякі з них:
«Коли головний диригент оркестру Хобарт Ерл робить оголошення німецькою, а потім повторює своє повідомлення українською, у залі вибухають гігантські овації, що тут буває нечасто. Тут слухачі знайомі зі знаменитими оркестрами Концертгебау з Амстердама, з Філадельфійським, Клівлендським оркестрами та їх бездоганною звучністю на цьому музичному фестивалі, а тепер цікавляться – чи може Одеська філармонія, заснована у 1937 році, поряд з ними артистично виступати. ? Відповідь однозначно «так», і на це є дві причини. З одного боку, колектив з культурної Одеси музично здатний на всебічно переконливий, навіть блискучий виступ. З іншого боку, це пов’язано з його привабливим і талановитим головним диригентом Гобартом Ерлом».
Suddeutsche Zeitung (Мюнхен)
«Ось чути звук, сила якого, ймовірно, походить від великої внутрішньої єдності. Граючи в такій єдності, з думками про образи руйнування та загрози, таке оркестрове виконання робить цей вечір незабутнім».
Rundfunk Berlin-Brandenburg (Берлін)
У всьому південному регіоні ми єдиний оркестр такого рівня. Ми часто виступаємо в таких містах, як Южний, Доброслав, Чорноморськ, Ізмаїл, Болград (Одеська область). Під час війни духовий та струнний колективи оркестру регулярно виїжджають до госпіталів, виступаючи перед українськими солдатами та лікарями. Таким чином ми підтримуємо моральний та бойовий дух наших захисників.
Тому прошу вашої допомоги в цій складній ситуації, адже втрата цих музикантів ставить під загрозу існування Одеської філармонії в цілому.
З найкращими побажаннями,
Хобарт Ерл
Головний диригент і художній керівник
Одеський філармонічний оркестр”