Скільки насправді пожертвували одесити на пам’ятник Пушкіну
В Одесі поширена легенда про те, що на пам’ятник Олександру Пушкіну гроші добровільно пожертвували прості городяни від великої любові до російського поета. Частково це правда, але дуже перебільшена. Пам’ятник Пушкіну мали намір відкрити до 50-річчя від дня смерті поета. Провели кілька архітектурних конкурсів, на яких обрали найвдаліший варіант архітектора Х. Васильєва у 1882 році. Спочатку Васильєв вивів кошторис установки пам’ятника на 5000 рублів, потім додалося ще 800 рублів на зміцнення ґрунту.
Комісія зі встановлення пам’ятника почала старанно збирати гроші за допомогою підписних листів. Гроші жертвували різноманітні підприємства, аристократи, спільноти. Зазначимо, що пожертва відбувалася після відвідування прохачами заможної місцевої еліти чи бізнесу з наполегливим проханням пожертвувати гроші, а не за власним бажанням. Таких пожертв зібрали 5074 рублі за кілька років. Не всі хотіли жертвувати гроші на пам’ятник. Так історик Олег Губар писав, що генерал Строганов кілька разів посилав прохачів геть зі своїх володінь, тому що відчував до Пушкіна особисту ворожість, вважаючи його пройдисвітом. Потім потік грошей вичерпався, а вартість встановлення пам’ятника все збільшувалася через непередбачені витрати – доставку граніту на ділянку, обробку граніту тощо.
Було прийнято рішення провести низку благодійних культурних подій для інтелігенції та аристократії – концертів, балів та гулянь. Провели три заходи за півроку та зібрали ще 4410 рублів. А ось добровільних пожертв від одеситів за 5 років вийшло лише 607 рублів. На той час підрахували, що на пам’ятник потрібно вже щонайменше 19 000 рублів. І це незважаючи на те, що багато робіт виконувалися безкоштовно, як благодійність. Єдиним виходом залишалося звернутися до місцевої влади з проханням виділити гроші, яких бракує. У результаті міська Дума виділила трохи менше половини всієї суми – 9000 рублів, яких вистачило завершити проект, що затягнувся на 8 років. Кошторис зборів грошей на пам’ятник Пушкіну в Одесі опубліковано у книзі “Відкриття пам’ятника-фонтану Пушкіну в Одесі” 1890 року. Зображення сторінок книги опублікував сайт “Одеське життя”.
Зазначимо, спочатку пам’ятник хотіли встановити на Театральній площі, там де зараз знаходиться великий фонтан. Ще одна легенда свідчить, що Пушкін як опозиціонер, стоїть спиною до міської Думи. Але як це було можливе, якщо влада дала майже половину суми на пам’ятник? Тому при встановленні Пушкін дивиться обличчям саме на мерію, яка знаходилася на той час в одній із напівциркульних будівель на Приморському бульварі. А позаду пам’ятника Пушкіна тоді була біржа. Мерія переїхала до цієї будівлі лише через 10 років.