Суд розірвав договір на ремонт Іванівського моста – Одеська мерія неналежно виконує повноваження
15 січня відбулося засідання Господарського суду Одеської області за позовом заступника керівника Малиновської окружної прокуратури міста Одеси в інтересах держави. 30.12.2021 року Одеська мерія оголосила тендер «Реконструкція Іванівського шляхопроводу у м. Одесі», з очікуваною вартістю 1,629 млрд гривень. На торги прийшли дві одеські найбільші підрядники – ТОВ «Автомагістраль-Південь» та ТОВ «Ростдорстрой». ЗМІ повідомляють, що ці фірми насправді не завжди є конкурентами – іноді тендер виграє одна фірма, а субпідрядником виступає фірма, яка програла. В даному випадку виграла тендер ТОВ «Автомагістраль-Південь», яка погодилася виконати роботи за 1,609 млрд гривень.
Договором передбачено, що будь-які бюджетні зобов’язання та платежі з бюджету здійснюються лише при наявності відповідного бюджетного призначення. Господарський суд дійшов висновку, що закупівля UА-2021-12-30-002266-а, де предметом закупівлі є «Реконструкція Іванівського шляхопроводу у м. Одесі» за 1,6 млрд гривень проведена за відсутності бюджетного асигнування для проведення відкритих торгів, що суперечить приписам ст. 5 Закону України «Про публічні закупівлі».
Також, на думку суду, Управлінням дорожнього господарства Одеської міської ради не реалізовано обов’язок щодо перевірки усіх розрахунків договірної ціни, які є її складовими частинами, а також залишено поза увагою, що ТОВ «Автомагістраль-Південь» не надало повної інформації та документального підтвердження щодо наявності та правових підстав володіння/користування технікою, яку останнє планує залучати. Таким чином, на момент обрання переможця закупівлі ТОВ «Автомагістраль-Південь» не відповідало такій кваліфікаційній вимозі, як наявність обладнання, матеріально-технічної бази та технологій.
Під час дослідження тендерної пропозиції ТОВ «АВТОМАГІСТРАЛЬ-ПІВДЕНЬ» судом встановлено, що вказаний суб’єкт господарювання не відповідає такій кваліфікаційній вимозі як наявність у учасника працівників відповідної кваліфікації, які мають необхідні знання та досвід.
Відповідно до п.3 ч.1 ст. 31 Закону замовник відхиляє тендерну пропозицію із зазначенням аргументації в електронній системі закупівель у разі, якщо учасник процедури закупівлі зазначив у тендерній пропозиції недостовірну інформацію.
Суд дійшов висновку, що Управлінням дорожнього господарства Одеської міської ради належним чином не перевірено тендерну пропозицію ТОВ «АВТОМАГІСТРАЛЬ-ПІВДЕНЬ», яка фактично не відповідає кваліфікаційним критеріям, встановленим статтею 16 Закону. Тому рішення про перемогу на тендері ТОВ «Автомагістраль-Південь» є недійсним.
Суд вважає, що Одеська міська рада не вживала заходів для усунення порушень законодавства, допущених при проведенні закупівлі та укладанні договору про закупівлю робіт за державні кошти. Сам факт не звернення Одеської міської ради з цим позовом до суду свідчить про те, що остання неналежно виконує свої повноваження, спрямовані на захист інтересів держави, спрямованих на попередження нераціонального використання бюджетних коштів. Питання про те, чи була бездіяльність компетентного органу протиправною та які її причини, суд буде встановлювати за результатами притягнення відповідних осіб до відповідальності.
Суд вирішив своєю ухвалою припинити правовідносини між Управлінням дорожнього господарства Одеської міської ради та ТОВ «Автомагістраль-Південь» в договорі на реконструкцію Іванівського шляхопроводу.
Зазначимо, що в Одеській мерії вважають, що у ТОВ «Автомагістраль-Південь» дотримано вимоги тендерної документації. Також ТОВ «Автомагістраль-Південь» теж вважає, що вимоги тендерної документації дотримано, а його працівники мали відповідну кваліфікацію.