В Одеському національному художньому музеї завершили протиаварійні роботи після ракетних атак росії
У будівлі Одеського національного художнього музею, яка зазнала значних пошкоджень після влучання російської ракети 5 листопада 2023 року, завершено стабілізаційні роботи. За кошти міжнародного фонду ALIPH у співфінансуванні з Європейським Союзом проведено невідкладні протиаварійні заходи в основному та адміністративному корпусах музею, які є пам’ятником архітектури національного значення. Оператор допомоги — громадська організація Museum for Change.
«Завдяки швидкій реакції та підтримці партнерів Одеський художній зміг зустріти свій 125-й день народження у повністю стабілізованій будівлі, з оновленими колонами, які є нашою візитівкою, та відремонтованим адмінкорпусом, куди повернулася працювати команда. За три квартали 2024 року ми прийняли понад 12 тисяч відвідувачів. Все разом це надихає, допомагає нам триматися», — розповідає Катерина Кулай, директорка Одеського національного художнього музею.
Загальна площа пошкоджень складала майже 1400 квадратних метрів. Вартість такого обсягу робіт у пам’ятці архітектури перевищувала 250 тисяч євро, проте бюджет вдалося оптимізувати до 142 тисяч євро. На ці кошти укріплено стелю і стіни, а також замінено вікна в адміністративній будівлі, яка найбільше постраждала від вибуху і потребувала серйозних стабілізаційних робіт.
У головній будівлі відремонтовано фасад разом із колонами вхідної групи. З карнізу та стелі вхідної групи демонтували пошкоджене опорядження із збереженням вцілілих елементів декору для майбутньої реконструкції. Стеля над центральним входом тепер вкрита лугостійкою армуючою склосіткою, так само додатково укріплено стелі у постраждалих виставкових залах на першому та другому поверхах.
Важливою частиною робіт стало встановлення рекуперації на вікна, вкриті ОСБ-захистом, — це дозволяє підтримувати вентиляцію повітря, яка необхідна для безпечного експонування творів мистецтва на поточних експозиціях.
Museum for Change — громадська організація, заснована 2017 року з метою розширення можливостей музеїв Одеси та підтримки їхніх зусиль у сфері комунікації та фандрейзингу. Після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну основним завданням організації є підтримка українських культурних інституцій у збереженні їхніх колекцій та команд під час війни шляхом налагодження партнерства з міжнародними організаціями та приватними донорами. З березня 2022 року було реалізовано 81 проект з такими фондами як UNESCO, ALIPH, Cultural Emergency Response, House of Europe, Hogan Lowells, Всесвітнім фондом пам’яток та приватними донорами.